Apulia – mieści się w obcasie włoskiego „buta”. Wielki region, dwa razy większy od wschodniego sąsiada, Bazylikaty. Ta starożytna nadadriatycka kraina jest jednym wielkim morzem wina.
Gorący, ale delikatny, wilgotno-morski klimat sprawia, że gdyby człowiek nie posadził tu winorośli, pewnie sama by wyrosła. Zrobić tu można wszystko i niemal ze wszystkiego, no może z wyjątkiem win białych, ale i takie tu się wytwarza. W dodatku ilość wytwarzanego tutaj wina niezmiennie rośnie.
Dziś apulijskie winiarstwo zasadza się na gigantach winiarskich, prywatnych i spółdzielczych, bo właściwie tylko ich stać na to, by oprócz masówki wytwarzać też lepsze wina. Oprócz primitivo (przede wszystkim DOC Primitivo di Manduria), najlepiej się tu udaje negroamaro (DOC Salice Salentino) i mało znana uva di troia (DOC Castel del Monte). Te dwie ostatnie odmiany z reguły dają wina lepsze niż te z primitivo i aglianico, ale mało kto o tym wie.
Wino powstałe z częściowo podsuszanych winogron. Roztacza wspaniałe aromaty owoców tropikalnych, w ustach zachwycając świetną strukturą, pełnią i esencjonalnością oraz zdającym się nie mieć końca posmakiem. Podawać do lekkich sałatek, ryb, owoców morza, makaronów z białymi sosami.
Skład: chardonnay, fiano
Wino medalowe: 95 punkty - Luca Maroni (rocznik 2019) GOLD Medal at International Wine&Spirits Competition (IWSC) (rocznik 2017)
W kieliszku wino prezentuje głęboką barwę granatu. Ma bujny i złożony bukiet, na który składają się przede wszystkim aromaty czarnych porzeczek, powideł śliwkowych, a w tle nuty kakao, tytoniu i wanilii. Ciało pełne i zaokrąglone, o miękkich, słodkawych taninach, zostawiające na języku smak czerwonych porzeczek, przypraw i kawy. Podawać do czerwonych mięs, dziczyzny i wyrazistych serów.
Wino powstałe z bardzo słodkich, suszonych przez minimum trzy miesiące, ręcznie zbieranych winogron. W ustach intensywne, bogate i miękkie, ujmujące słodyczą dojrzałych tanin i długim, mocno owocowym, posmakiem. Podawać do czerwonych mięs, dojrzałych serów lub solo.
Skład: primitivo, sangiovese
Wino medalowe: 96 punkty - Luca Maroni (rocznik 2018) GOLD Medal at Concours de Bruxelles (rocznik 2016) GOLD Medal a Berliner Wein Trophy (roczniki 2015 i 2016) GOLD Medal at Selections Mondiales des Vins (rocznik 2015)
Rubinowoczerwone w barwie, bujne i eleganckie wino o skomplikowanym owocowo-pikantnym bukiecie, pełnym aromatów śliwek, dżemu wiśniowego i tytoniu. Pełne ciało cieszące podniebienie subtelnymi taninami i nutami kakao, kawy i wanilii. Podawać do grillowanych czerwonych mięs, twardych serów, wędzonych wędlin, fondue lub raclette.
Białe wytrawne wino z południa Włoch o intensywnym bukiecie złożonym z aromatów owoców egzotycznych i białych kwiatów. W ustach bardzo dobrze zbudowane, o doskonałej kwasowości i równowadze oraz długim, czystym posmaku. Podawać do ryb, owoców morza, białych mięs lub jako aperitif.
Czerwone wytrawne wino z południa Włoch o intensywnym bukiecie złożonym z aromatów dojrzałych czerwonych i czarnych owoców (morwy, czereśnie). Na podniebieniu miękkie i krągłe, subtelnie taniczne, dobrze zbudowane, o długiej owocowej końcówce. Podawać do dziczyzny, czerwonych mięs, dojrzewających serów.
Wino czerwone, wytrawne. Winogrona Montepulciano nadają winu intensywny, rubinowy kolor z purpurowymi odcieniami. W smaku miękkie z delikatnymi taninami. Bukiet winny, lekki, bardzo przyjemny. Serwować w temperaturze 16 – 18 C. Wino jest idealnym partnerem do makaronów z sosami mięsnymi, pieczonych lub grillowanych czerwonych mięs, gulaszu cielęcego, dziczyzny i serów.
Ciemnorubinowy kolor. Aromat intensywny, z akcentami ziołowymi i nutami czarnych porzeczek i jagód. Obdarzone średnio korpulentną budową, aksamitne w ustach, z lukrecjowymi akcentami. Porządna kwasowość dodaje świeżości, a pikantny finisz na długo pozostawia przyjemne wrażenia. Najlepiej podawać do: makaronów z mięsnymi dodatkami, dojrzewających serów.
Intensywnie rubinowy kolor z fioletowymi refleksami wokół kieliszka. Złożony bukiet z dominującymi aromatami czerwonych owoców i ziół. W ustach pełne, obdarzone miekkością i owocową słodyczą. Taniny harmonijnie wkomponowane. Do picia solo lub z dobrze przyprawionymi daniami kuchni południa Włoch. Najlepiej podawać do: pikantnych dań z owoców morza i ryb, grillowanej jagnięciny z rozmarynem.
Młode wino z włoskiej Apulii o intensywnej czerwonej barwie. W nosie aromaty owoców leśnych, ziemiste i uwodzicielskie. W smaku pełne i złożone. Podawać do pikantnego makaronu z czerwonym mięsem, serów długo dojrzewających, dań z salami i papryką.
Klasyczne wino z południa Włoch. Dobrze zaokrąglony smak, ciepły i trwały finisz, wyczuwalne aromaty dzikich jagód i owoców śliwki oraz pikantnych przypraw. Delikatnie podbite beczką. Podawać do dań warzywnych z cykorią, lekkich serów, deserów czekoladowych.
Włoskie różowe wino wytrawne o dość intensywnym jasnowiśniowym kolorze i bujnych aromatach malin, leśnych poziomek, różowych grejpfrutów i szałwii przemieszanych z nutami kwiatowymi. Na podniebieniu krągłe i rześkie, o wyrazistym smaku przywodzącym na myśl czerwone owoce i długim, zniuansowanym zakończeniu.
Czerwona, głęboka barwa. Zapach wina długotrwały i delikatny. Dobrze zaokrąglone w smaku, o mocnych konfiturowych aromatach, niezwykle subtelne i wyraziste, z delikatnie słodkawą końcówką. Podawać do mięs grillowanych, dziczyzny, duszonej wołowiny.
Białe włoskie wino wytrawne o słonecznej barwie z zielonkawymi refleksami. W nosie wyraziste aromaty owoców egzotycznych i cytrusów, z którymi przeplatają się subtelne nuty cedru oraz kwiatów czarnego bzu. W ustach smakowite; rześkie i soczyste, świetnie zrównoważone, o długim, niebanalnym zakończeniu.
Ikoniczne czerwone wytrawne wino z południa Włoch powstające w limitowanej liczbie zaledwie sześciu tysięcy butelek. Urzekające w nosie; wielowymiarowe, głębokie, soczyście owocowe i pikantne. W ustach dojrzałe i bujne, świetnie zrównoważone, o eleganckiej teksturze, przyjemnie krągłej taniczności, doskonałej równowadze i długim, niezapomnianym finiszu. Podawać do dziczyzny, pieczonej jagnięciny, wędlin i długo dojrzewających serów.