Dolina Loary

Dolina Loary to ogromny region obejmujący środkowo-wschodnią Francję, leżący w 13 departamentach i ciągnący się na przestrzeni ponad 400 kilometrów wzdłuż Loary, od Masywu Centralnego do Atlantyku.

Nie ma winiarskiej stolicy, główne miasta winiarskie na tym obszarze to: Nantes, Angers, Sancerre i Tours. To wielkie zbiorowisko mikroobszarów, które z sąsiednimi nie mają absolutnie nic wspólnego – setki lub tysiące siedlisk, do tego dziesiątki odmian, wliczając w to te najrzadsze (ale prawnie akceptowane). A mimo to przez całe wieki wina loarskie uznawano za lepsze od bordoskich.

Produkuje się tu najrozmaitsze wina, Dolina Loary słynie jednak z win różowych. Stanowią one jedną czwartą całej tutejszej winiarskiej produkcji. Region oferuje największą we Francji różnorodność tych win, od wytrawnych począwszy, poprzez półwytrawne, a na słodkich skończywszy. Powstają z różnych szczepów (grolleau, cabernet franc, cabernet sauvignon, pineau d’aunis, gamay, côt), czasami są kupażami kilku różnych odmian.

Subcategories

Aktywne filtry

Drouet Feres Sauvignon

Cena 52,85 
Availability: Out of stock
Świeże i lekkie białe francuskie wino wytrawne o subtelnym bukiecie złożonym z aromatów grejpfruta, passiflory i pączków czarnej porzeczki. W ustach pełne świeżego owocu i rześkości, o przyjemnym, czystym posmaku. Podawać do ostryg, grillowanych ryb.
Availability: Out of stock

Białe francuskie wino wytrawne o świeżym bukiecie złożonym z nut cytrusowych i mineralnych. Na podniebieniu wytrawne, rześkie i czyste, o charakterystycznym dla pouilly-fumé smaku cytrusów i długiej, mineralnej końcówce. Podawać do owoców morza, białych ryb, serów.

Availability: Out of stock

Lekkie, delikatne wytrawne wino różowe znad Loary. Wino wykonane w sposób wzorcowy dla gatunku.W smaku ujmujące, miękkie, wyczuwalne nuty malin i truskawek. Pozostawia przyjemne orzeźwienie. Podawać jako aperitif oraz do letnich sałatek, potraw z królika.

Sancerre Les Charmelles

Cena 145,53 
Availability: Out of stock

Białe francuskie wino wytrawne o bladożółtym kolorze z zielonymi przebłyskami oraz intensywnym, złożonym z nut owoców cytrusowych i mineralnych, bukiecie. W ustach rześkie i czyste, o smaku przywodzącym na myśl limonki. Długa, mineralna końcówka. Podawać do owoców morza, białych ryb, serów.

Produkt dodany do porównania