Rioja

Rioja. Dla wielu to synonim dobrego czerwonego hiszpańskiego wina. Najsłynniejszy region winiarski Hiszpanii, który nie może pozwolić sobie na chwilę wytchnienia i nieuwagi, by nie dać się prześcignąć w walce o pierwszeństwo (a depczą mu po piętach nie byle jacy konkurenci – Ribera del Duero, Priorat, że wspomnimy tylko ścisłą czołówkę winiarskiego peletonu).

Rioja to region, który jest zarazem apelacją o najostrzejszych w Hiszpanii (i ciągle zaostrzanych) wymogach jakościowych. Podzielony jest na trzy okręgi, co po części wynika z powikłań historycznych i politycznych, po części zaś z powodów stricte winiarskich. Te trzy regiony to Rioja Alta, Rioja Baja i Rioja Alavesa. W Rioja Alta króluje tempranillo – wizytówka całego regionu, Rioja Baja jest rajem garnachy, i choć uznawana jest za najmniej atrakcyjną winiarsko, na poprawę jej opinii skutecznie pracuje np. Alvaro Palcios.

Najzimniejszy i najbardziej kamienisty krajobraz charakteryzuje najmniejszy okręg – Rioja Alavesa, leżący najwyżej, u stóp Sierra de Cantabria. Właśnie tu ulokowane są najcenniejsze parcele odmiany tempranillo. Rioja to także najdroższy region w Hiszpanii: jest jedyną apelacją na świecie, gdzie przepisy regulacyjne warunkują cenę winogron, postanawiając, iż musi być ona… dwukrotnie wyższa od średniej krajowej w Hiszpanii w danym roku.

Subcategories

Aktywne filtry

La Vendimia Roble

Cena 81,22 
Availability: Out of stock

Pełne świeżości wino roztaczające aromaty śliwek i brzoskwiń przemieszane z nutami lawendy i storczyków. W ustach eleganckie, pełne żywego owocu i niuansów kwiatowych, harmonijne i zbalansowane. Podawać do grillowanych mięs, gulaszy, zapiekanek, serów.

Ramon Bilbao Crianza

Cena 56,83 
Availability: Out of stock

Uniwersalne wino wytrawne o wyraźnie owocowych aromatach harmonijnie połączonych z subtelnymi nutami wanilii i pieprzu. W ustach delikatne, krągłe i świeże, o długim, lekko przyprawowym posmaku. Podawać do mięs z grilla, pizzy, makaronów, serów.

Ramón Bilbao Reserva

Cena 113,74 
Availability: Out of stock

Bogate, wielowarstwowe hiszpańskie czerwone wino wytrawne o złożonym bukiecie przepełnionym aromatami kakao, kawy i pudełka cygar przemieszanymi z nutami ciemnych owoców. W ustach pełne, o świetnie zintegrowanych taninach i owocowo-przyprawowym posmaku. Podawać do pieczeni wołowej, mięsa z grilla, jagnięciny, dziczyzny, dojrzewających serów. Wino medalowe.

Ramon Bilbao Rosado

Cena 52,85 
Availability: Out of stock

Świeże różowe wino o aromatach czerwonych owoców (wiśnie) i białych kwiatów. Na podniebieniu lekkie i rześkie, o jedwabistej końcówce i subtelnym wiśniowym posmaku. Podawać do białych szparagów, sałatki z owoców morza, carpaccio z cielęciny, risotto lub jako aperitif.

Rioja Ogga

Cena 267,48 
Availability: Out of stock

Doskonałe współczesne hiszpańskie czerwone wino wytrawne o mocnym, wielowarstwowym nosie przepełnionym nutami dojrzałych czarnych owoców harmonijnie przemieszanymi z niuansami korzennymi, balsamicznymi i tostowymi. W ustach mocne i skoncentrowane, świetnie zrównoważone i eleganckie. Podawać do czerwonych mięs, grzybów (trufle), mocno przyprawionych dań, serów.

Viña Hermosa Blanco

Cena 40,57 
Availability: Out of stock
Rześkie białe wytrawne wino hiszpańskie o intensywnych aromatach cytrusów i owoców egzotycznych. W ustach świeże, lekkie, o dobrej strukturze i kwasowości. Podawać do ryb, owoców morza, makaronów, białych mięs, serów.

Viña Hermosa Joven

Cena 40,57 
Availability: Out of stock
Młode, lekkie hiszpańskie czerwone wino wytrawne o przyjemnych aromatach czarnych owoców leśnych. W ustach subtelne, krągłe i świeże, o długim owocowym posmaku. Pozadawać do pizzy, makaronów, zapiekanek, serów.
Produkt dodany do porównania