Piemont

Piemont. Jest jednym z najważniejszych regionów winiarskich Włoch, mających swoją wyraźną specyfikę w porównaniu z obszarami sąsiednimi. Do najbardziej oczywistych należy tu uprawa odmiany nebbiolo, którą spotkać można sporadycznie także w innych rejonach Włoch, a nawet świata, ale nigdzie wina z niej zrobione nie osiągają takiej jakości jak tu. Na Piemont przypada ponad 15 apelacji DOCG i 45 DOC – to absolutny rekord w tym kraju! Kilkanaście z nich bazuje na odmianie nebbiolo – wśród nich szczególnie dwie, DOCG Barolo i DOCG Barbaresco, cieszą się wielką międzynarodową estymą. Innymi ciekawymi szczepami są: barbera (jest podstawą kilku apelacji), dolcetto (również z niego powstają wina w kilku apelacjach), cortese, arneis i erbaluce. Piemont jest jedynym miejscem, gdzie nie produkuje się win regionalnych IGT – tę funkcję częściowo pełni rozległa apelacja DOC Langhe.

Subcategories

Aktywne filtry

Luca Bosio Barolo

Cena 178,78 
Availability: Out of stock
Granatowoczerwone wino o lekko pomarańczowych refleksach. Obfity bukiet przywodzący na myśl fiołki i róże, skontrowane przez aromaty przypraw i lukrecję w finiszu. W ustach pełne, bogate i harmonijne. Tradycyjnie do barolo podawana jest pieczeń wołowa brasato, dobrze komponuje się też z serami.
Availability: Out of stock

Słodkie wino o ciepłej, słomkowożółtej barwie, w nosie kuszące aromatami miodu i kwiatów, o przyjemnie łagodnym smaku owoców i nucie kwiatowej. Podawać jako aperitif lub na zakończenie posiłku, do owoców, orzechów lub dojrzałych serów.

Availability: Out of stock

Powstające tylko w najlepszych rocznikach i w ściśle limitowanej liczbie butelek jedno z najbardziej prestiżowych włoskich win stanowiące kamień milowy w tradycji Langhe i Piemontu. W kieliszku zwraca uwagę głęboką barwą przywodzącą na myśl dojrzały owoc granatu. W nosie wspaniale złożone, o intensywnych aromatach ciemnych owoców harmonijnie przemieszanych z nutami drewna i wanilii. Na podniebieniu szlachetne i wyrafinowane, o doskonałej strukturze, z powodzeniem okiełznanych charakterystycznych dla nebbiolo wyrazistych taninach, świetnej kwasowości i eleganckim, owocowym, subtelnie wzbogaconym o niuanse przypraw korzennych, smaku.
Podawać do pieczeni wołowej, dziczyzny, piersi kaczki, perliczki w sosie truflowym, risotto z prawdziwkami.

Produkt dodany do porównania