Toskania

Toskania. Choć nie jest największym regionem Włoch, bez wątpienia stanowi najbardziej prestiżowy fragment winiarskiej mapy tego kraju. Malownicze położenie regionu między Apeninami na zachodzie i morzem na wschodzie oraz ciepły klimat i ubogie gleby dają doskonałe warunki do uprawy winnej latorośli i wyrobu najprzedniejszych win. Piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i doliny oraz średniowieczne miasteczka, których koloryt niewiele się zmienił od czasów Leonarda da Vinci, sprawiają także, że region jest oblegany przez turystów. Do tego stopnia, że np. wypoczywający tu masowo (i często osiedlający się) Anglicy zwą go „Chiantishire” – hrabstwo Chianti. Bogactwo Toskanii sprawiało i sprawia, że niemal nigdy nie brakowało tu nabywców co przedniejszych win.

Dla wielu Toskania kojarzy się ciągle (i słusznie) z chianti, winem, które rozsławiło region na cały świat, ale dzisiejsza Toskania to nie tylko chianti: to cała różnorodność najwspanialszych win czerwonych, coraz lepszych białych, jak również tutejszej specyfiki – słynnych supertoskanów, win które wymykając się zasadom apelacji, stworzyły osobną kategorię jakościową.

Toskania jest matecznikiem najsłynniejszej włoskiej odmiany czerwonej – sangiovese. Jej toskańskie wydanie należy do najdoskonalszych, nadano jej tutaj dziesiątki nazw, a każda z reguły oznacza jakąś jej cechę. Najwybitniejsze wina z tej odmiany powstają w apelacjach DOCG Brunello di Montalcino oraz DOCG vino nobile de Montepulciano.

Subcategories

Aktywne filtry

Availability: Out of stock

Fascynuje pełnym równowagi połączeniem elegancji, głębi i arystokratycznej osobowości. Szczególnie w znakomitym, gorącym i suchym roku 2015 struktura, elegancja i świeżość złożyły się na zupełnie wyjątkową całość. Słoneczny charakter ciepłego rocznika emanuje już na wstępie; w nosie pojawiają się słodkie aromaty owocowe przywołujące na myśl świeże czereśnie tak charakterystyczne dla uprawianego w wyżej położonych winnicach sangiovese. Owocowym aromatom towarzyszą dyskretne nuty ziołowe - tymianku i rozmarynu, a także korzenia lukrecji. Na podniebieniu zniewalająca struktura i jedwabista taniczność, a także charakterystyczne dla wszystkich win Biondi-Santi kwasowość i świeżość esencjonalne w procesie dojrzewania wina.

Availability: Out of stock

Biondi-Santi Rosso di Montalcino 2019 poprzez swój niebanalny bukiet oferuje pełne harmonii połączenie aromatów kwiatowych i owocowych, wśród których wyczuć można świeże, energiczne nuty wiśni, czerwonych pomarańczy, granatów, fiołków i miodu, a także balsamiczne nuty ziół, korzenia lukrecji i mentolu. W winie tym zachwyca idealna harmonia między nosem i podniebieniem; wyraziste taniny i żywa kwasowość łączą się z imponującym, lewitującym owocowym rdzeniem, zmierzając w stronę smakowitego zakończenia naznaczonego długo utrzymującymi się nutami mineralnymi. Im dłużej pozwolimy winu oddychać w kieliszku, tym pełniej objawią się charakter i głębia tego doskonałego rocznika.

Canneta Brunello di...
  • -30,00 
  • Obecnie brak na stanie

Canneta Brunello di Montalcino Riserva 2015

Cena podstawowa 308,86  Cena 278,86  -30,00 
Availability: Out of stock

Intensywny rubinowy kolor. W nosie bogaty bukiet dojrzałych owoców, z elegancką nutą suszonych śliwek i rodzynek. Na podniebieniu subtelne, o delikatnych taninach, harmonijne i eleganckie. Podawać do pieczonych i grillowanych mięs, dziczyzny, lokalnych dojrzałych serów.

Skład: sangiovese grosso

Wino medalowe:
> 93 punkty – James Suckling (rocznik 2013)
> SILVER Medal (90 punkty) – Decanter World Wine Awards 2019 (rocznik 2013)

Passaia Grand Tuscan

Cena 97,48 
Availability: Out of stock

Czerwone włoskie wino wytrawne roztaczające intensywne aromaty dojrzałych czerwonych owoców przemieszane z nutami przypraw. Na podniebieniu pełne i krągłe, świetnie zbalansowane, o jedwabistych, wręcz słodkich taninach i długim, czystym posmaku. Podawać do befsztyka, ragoȗt z dzika.

Produkt dodany do porównania