Wino cechujące się doskonałym zbalansowaniem, w nosie rozwijające bukiet aromatów małych owoców jagodowych, nut kwiatowych i ziemistych aromatów świeżego mchu i ziół. W ustach przyjemne i miękkie, przynoszące te same aromaty czerwonych jagód, wiśni oraz balsamiczny posmak podkreślający świeżość i strukturę.
Toskania
Toskania. Choć nie jest największym regionem Włoch, bez wątpienia stanowi najbardziej prestiżowy fragment winiarskiej mapy tego kraju. Malownicze położenie regionu między Apeninami na zachodzie i morzem na wschodzie oraz ciepły klimat i ubogie gleby dają doskonałe warunki do uprawy winnej latorośli i wyrobu najprzedniejszych win. Piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i doliny oraz średniowieczne miasteczka, których koloryt niewiele się zmienił od czasów Leonarda da Vinci, sprawiają także, że region jest oblegany przez turystów. Do tego stopnia, że np. wypoczywający tu masowo (i często osiedlający się) Anglicy zwą go „Chiantishire” – hrabstwo Chianti. Bogactwo Toskanii sprawiało i sprawia, że niemal nigdy nie brakowało tu nabywców co przedniejszych win.
Dla wielu Toskania kojarzy się ciągle (i słusznie) z chianti, winem, które rozsławiło region na cały świat, ale dzisiejsza Toskania to nie tylko chianti: to cała różnorodność najwspanialszych win czerwonych, coraz lepszych białych, jak również tutejszej specyfiki – słynnych supertoskanów, win które wymykając się zasadom apelacji, stworzyły osobną kategorię jakościową.
Toskania jest matecznikiem najsłynniejszej włoskiej odmiany czerwonej – sangiovese. Jej toskańskie wydanie należy do najdoskonalszych, nadano jej tutaj dziesiątki nazw, a każda z reguły oznacza jakąś jej cechę. Najwybitniejsze wina z tej odmiany powstają w apelacjach DOCG Brunello di Montalcino oraz DOCG vino nobile de Montepulciano.
Subcategories
Jest 2 produktów.
Wibrujące świeżością wino o charakterystycznej owocowości czyniącej je przyjemnym do picia już w młodym wieku. 2018 rocznik był raczej chłodny, dlatego wśród aromatów czerwonych leśnych owoców takich jak maliny, poziomki, a także czerwone porzeczki przebijają się nuty wiśniowe charakterystyczne dla sangiovese z chłodniejszego rocznika, oraz fantastyczny zapach fiołków i ziół. Na podniebieniu energetyczne i rześkie, wyraźnie owocowe, o idealnych taninach i długim, smakowitym zakończeniu. Całość stanowi kwintesencję klasy i elegancji.
Podawać do makaronów z sosami mięsnym lub grzybowym, lazanii, risotto, grillowanych warzyw, grillowanej wieprzowiny w ziołach, kotlecików jagnięcych z rozmarynem oraz do serów takich jak pecorino, asiago czy provolone.