Dolina Rodanu

Dolina Rodanu to region winiarski w południowo-wschodniej Francji, ciągnący się wzdłuż Nimes i Pertuis i jego dopływów od miasta Vienne do Awinionu na przestrzeni ponad 200 kilometrów. Pierwsza jego część jest wąskim pasem, gdzie winnice położone są często na stromych wzgórzach wzdłuż rzeki, która wije się w dolinie między Masywem Centralnym i podnóżem Alp, a na południu rozlewa się w dość szeroki owalny obszar, gdzie powstają wina o zupełnie innym, bardziej śródziemnomorskim charakterze.

Stąd region dzieli się na dwa duże, niemal osobne okręgi – Okręg Północny i Okręg Południowy. Obie części łączy tylko jedna apelacja – AOC/AOP Côtes-du-Rhône, ale podejście do niej na Północy i Południu jest zupełnie inne. Okręg Północny to obszar produkcji jednych z najlepszych, najbardziej cenionych, poszukiwanych i najdroższych win Francji. Czerwone wina produkowane są ti z odmiany syrah, zaś najsłynniejsze białe z viogniera.

Klimat jest tu ciepły, ale o silnych wpływach kontynentalnych. Natomiast z Okręgu Południowego pochodzi ogromna większość win całego regionu, od najprostszych z apelacjami obejmującymi cały okręg, po najsłynniejsze wina francuskie. Czerwone wina Południa to kupaże odmian takich jak grenache, syrah, mourèdre, cinsault, białe zaś powstają z clairette, grenache blanc, bourboulenc, marsanre, rousanne i viognier.

Subcategories

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Produkt dodany do porównania