Szkocki region Islay

Islay

Region Islay wszystkim miłośnikom whisky kojarzy się z torfem. Ta mała wyspa na Hebrydach Wewnętrznych jest płaska i pokrywa ją głównie torf, który destylarnie wykorzystują jako paliwo do słodowania jęczmienia. Nadaje to whisky intensywny, dymny, torfowy smak, zupełnie inny niż w przypadku większości trunków. Obmywające wyspę morskie fale i często padające deszcze również mają wpływ na lokalne whisky, objawiając się słonymi nutami wodorostów. Whisky z Islay słyną z najbardziej intensywnego smaku spośród wszystkich szkockich whisky. Warto jednak pamiętać, że tylko połowa destylarni na Islay wytwarza torfową whisky. Wielu lokalnych mieszkańców preferuje whisky o jedynie lekkim posmaku torfu lub w ogóle go pozbawioną. W północnej części wyspy dominują owocowe, wyrafinowane smaki, które są odbiciem upodobań mieszkańców.

Subcategories

Aktywne filtry

Ardbeg 10YO

Cena 178,78 
Availability: Out of stock

Ardbeg – destylarnia single malt whisky na szkockiej wyspie Islay. Znana z produkcji silnie torfowych whisky, co jest efektem wykorzystywania do ich produkcji słodu, który zawiera 55–60 ppm związków fenolowych nadających charakterystyczny smak i aromat

Ardbeg 25YO

Cena 3 650,41 
Availability: Out of stock

Odważny, nieokiełznany single malt z Ardbeg dojrzewający przez ćwierć wieku, Ardbeg 25 Year Old wydany w 2022 roku jest prezentowany w stylowej czarnej butelce z ozdobnym srebrnym korkiem oraz zapakowany w eleganckie pudełko owinięte metalową klatką.

Aromaty kremów miętowych, toffi, kopru włoskiego, żywicy sosnowej i bogatego dymu wypełniają nos, dopełnione nutami cytryny sorbetu pieprzowego, kandyzowanego jabłka, gruszek, pomarańczy, kremowego toffi i dymu torfowego w całym podniebieniu.

Ardbeg An Oa

Cena 203,17 
Availability: Out of stock

Ardbeg An Oa to limitowana whisky zestawiana z destylatów pochodzących z różnych beczek, między innymi: po sherry Pedro Ximenez, po bourbonie oraz ze świeżych beczek, w których wcześniej nie leżakował żaden alkohol.

Ardbeg Corryvreckan

Cena 430,81 
Availability: Out of stock

Nazwa tej whisky pochodzi od wielkiego wiru wodnego Corryvreckan, znajdującego się na północy Islay. I tak jak w przypadku wiru, tak i za podbój tego whisky zabierają się tylko najodważniejsi. Wirujące w nosie aromaty wciągają nas w głębię torfowo - pieprznego smaku czającego się pod powierzchnią tego idealnie zbalansowanego trunku.

Availability: Out of stock

Ardbeg Dark Cove jest to edycja limitowana, która swoją premierę miała 28 maja 2016 roku podczas Międzynarodowego Dnia Ardbega. Tak jak poprzednie edycje limitowane, Dark Cove nie posiada określonego wieku. Whisky leżakowana w beczkach po burbonie i po sherry, butelkowana z zawartością alkoholu 46,5% i nie filtrowana na zimno. Reklamowana jako najciemniejsza whisky Ardbeg w historii.

Aromat: wodorosty, torfowy dym, gorzka czekolada, migdały, kawa,dębina,skórka pomarańczy.

Smak: rodzynki, daktyle, imbir, gorzka czekolada, dymy oraz węgiel drzewny.

Finisz: długi, pikantny i bogaty, torfowo-korzenny, smolisty.

Ardbeg Scorch

Cena 812,20 
Availability: Out of stock

Limitowana edycja stworzona z okazji Ardbeg Day 2021. Single Malt był leżakowany w starych, tostowanych beczkach po Bourbonie z dębu amerykańskiego, które zostały prawie zwęglone. Posiada aromatyczną paletę łączącą torf Ardbeg z nutami zwęglonego dębu, wrzosu, szałwii i sosny. Odważne nuty skóry, tostów i czarnej lukrecji zrównoważone słodkim dymem.

Availability: Out of stock

Trzecia edycja Ardbeg's Traigh Bhan 19 Year Old to mieszanka dymnych i słodkich smaków, która dojrzewała w beczkach z amerykańskiego dębu oraz po sherry oloroso.

Aromaty morskiej bryzy, żywicy sosnowej, anyżu, toffi, skórki pomarańczowej, pieprzu cayenne, węgla drzewnego i kompotu mieszają się z wątkami dymu drzewnego. W ustach nutyi słodkiego dymu torfowego, smoły, melasy, anyżu, orzechów włoskich, goździków i migdałów. Finisz bogaty z pikantnym dymem.

Availability: Out of stock

Ta wysublimowana 19-letnia whisky, dojrzewająca w beczkach po sherry Oloroso, jest uosobieniem dojrzałego Ardbega. Część bardzo poszukiwanej i kolekcjonerskiej serii Ardbeg, Batch 4 jest najnowszym wyrażeniem. Czwarty wypust Traigh Bhan, podobnie jak butelki przed nim, inspirowany plażą Traigh Bhan na Islay (wymawia się tri-van). Ardbeg Traigh Bhan po mistrzowsku dokonuje niemożliwego – balansując ciszę i crescendo intensywnych smaków.

 

 

Availability: Out of stock

Ta wysublimowana 19-letnia whisky, dojrzewająca w beczkach z amerykańskiego dębu i po sherry Oloroso, jest uosobieniem dojrzałego Ardbega. Część bardzo poszukiwanej i kolekcjonerskiej serii Ardbeg, 19 Years Old Batch 3 to najnowsze wyrażenie. Trzecia partia, podobnie jak butelki przed nią, jest inspirowana plażą Traigh Bhan w Islay. Ardbeg Traigh Bhan po mistrzowsku dokonuje niemożliwego – balansując ciszę i crescendo intensywnych smaków.

Ardbeg Uigeadail

Cena 300,73 
Availability: Out of stock

Ardbeg Uigeadail to whisky, którą wypuszczono w 2003 roku jako nierozcieńczone uzupełnienie aktualnego asortymentu. Galicka nazwa znaczy „ciemne i tajemnicze miejsce” Tak nazywa się też jedno z jezior, które zapewniają destylarni specyficzną torfową wodę używaną w produkcji whisky. Nie określa się wieku Uigeadail.

Ardbeg Wee Beastie 5YO

Cena 162,52 
Availability: Out of stock

Ardbeg Wee Beastie to najnowszy stały produkt dołączający do gamy Distillery’s Ultimate. Butelkowana w wieku zaledwie pięciu lat Wee Beastie jest zadziornym młodym stworzeniem o odważnym charakterze.

W ustach intensywne aromaty pękniętego czarnego pieprzu mieszają się z soczystą sosnową żywicą i ostrym posmakiem dymu. Nagle wybucha smakami czekolady, kreozotu i smoły. Pikantne mięso wnika w podniebienie, zanim długi, słony finisz zniknie… odsłaniając wewnętrzną bestię tej ikony Islay.

Bowmore 18YO

Cena 430,08 
Availability: Out of stock

Względnie niedawna wersja 18-latka Bowmore została wydana w styczniu 2007 roku, aby zastąpić 17-latka.

Bowmore 18 yo to osiemnastoletnia wersja dymnej Bowmore z wyspy Islay. Wita nas cytrusowym zapachem w połączeniu z nutami ziołowymi oraz dymnością. Smak to akcenty kwiatowe przechodzące w powidła, dym i mango. Bowmore 18 wygasa do dosyć słodkiego, torfowego finiszu z odrobiną marmolady i drewna.

Bowmore No. 1

Cena 138,13 
Availability: Out of stock

Nazwany na cześć słynnego sklepienia destylarni nr 1 na Islay, które było domem dla niektórych z najbardziej znanych whisky na świecie. Jest to kremowy single malt, który dojrzewa wyłącznie w beczkach po bourbonie. Słodkie nuty waniliowe wspaniale komponują się z klasycznymi nutami Bowmore torfu przybrzeżnego i owoców cytrusowych

Availability: Out of stock

Wyspa Islay kojarzona jest szczególnie z whisky torfową. Również destylarnia Bruichladdich ma w swojej szerokiej ofercie dużą ilość dymnych słodów. Seria The Laddie prezentuje jednak zupełnie inną stronę bursztynowych trunków. Nie doświadczymy tutaj surowych nut morskiej solanki i wyrafinowanego dymu. Dostaniemy za to wyjątkową delikatność płynącą z dębowych beczek, w których alkohol spędził co najmniej 3 lata. Finezyjna odsłona Islay, której mało kto mógł się spodziewać. Wprowadzając na rynek nietypową serię, marka Bruichladdich udowodniła, że dobrze wyjść poza obowiązujące ramy i standardy.

Availability: Out of stock

Ta whisky została stworzona, aby pokazać wpływ, jaki gleba, klimat, orientacja geograficzna i naturalne wpływy mogą mieć na profil smakowy whisky. Destylowana z jęczmienia uprawianego na sześciu farmach w zachodniej i środkowej części Islay. Słodki i owocowy spirytus, ten single malt posiada również orzeźwiającą solankę, która przecina smaki jabłek, agrestu, wanilii i cytrusów.

Produkt dodany do porównania