Kampania

Kampania to południowowłoski region winiarski posiada ponad 45 tysięcy hektarów winogradów, a roczna produkcja wina sięga dwóch milionów hektolitrów.

Wytwarza się tu jedno z najsłynniejszych włoskich win czerwonych – taurasi, produkowane głównie z odmiany aglianico nero, jedno z czterech win z tego regionu objętych klasyfikacją DOCG. Trzy pozostałe to: aglianico del taburno (również z odmiany aglianico nero), fiano d’avellino (białe z odmiany fiano) oraz greco di tufo (białe z odmiany greco bianco). Dziewiętnaście innych win posiada status DOC, ale i tak wszystkie wina jakościowe stanowią ledwie kilka procent produkcji całego regionu.

Co ciekawe, mimo – zdawałoby się – łatwiejszego wyboru opcji międzynarodowej, winiarze w Kampanii znacznie bardziej niż w innych częściach Włoch przywiązani są do lokalnych odmian, choć – co oczywiste – natrafimy tu bez problemu i na te najpopularniejsze szczepy. Stąd nie dziwmy się, kiedy spotkamy tu wina robione z takich odmian, jak: coda di volpe, greco, fiano, piedirosso, czy falanghina.

To przywiązanie do lokalnych szczepów wcale nie oznacza, że miejscowych winiarzy XXI w. zastał w starożytności – przeciwnie, wykorzystując tradycyjne odmiany, bardzo unowocześnili oni swoje wina. Przede wszystkim w dużym stopniu odeszli od starych wzorców cięższych, słodszych i często utlenionych win na rzecz wyrobów lżejszych, świeższych, bardziej orzeźwiających i o lepszej kwasowości.

Subcategories

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Produkt dodany do porównania