Mars Maltage Cosmo to whisky typu blended zawierająca destylaty z mało...
Stworzona przez mistrza blendera Alexa Thomasa, irlandzka whisky Sexton...
Triple Wood jest przedłużeniem wersji Quarter Cask i wyróżnia się...
W uznaniu kobiet, które wiodą prym, Johnnie Walker przedstawia Jane...
Butelka z edycji specjalnej wyprodukowana z okazji otwarcia baru White...
Lekka i niezobowiązująca szkocka whisky słodowa pochodząca z destylarni...
Sycylia. Ta wyspa zachwyca przede wszystkim cudowną, poetycką odmiennością. Sycylijczycy mówią o sobie, że są całkiem osobnym ludem, zamieszkującym własny kontynent, winiarsko niewiele mający wspólnego z resztą Włoch. Wystarczy przekroczyć niewielką Cieśninę Mesyńską, a winoman ląduje w zupełnie innej kulturze winiarskiej. Panowanie greckie, fen...
Sycylia. Ta wyspa zachwyca przede wszystkim cudowną, poetycką odmiennością. Sycylijczycy mówią o sobie, że są całkiem osobnym ludem, zamieszkującym własny kontynent, winiarsko niewiele mający wspólnego z resztą Włoch. Wystarczy przekroczyć niewielką Cieśninę Mesyńską, a winoman ląduje w zupełnie innej kulturze winiarskiej. Panowanie greckie, fenickie, rzymskie, germańskie, arabskie, hiszpańskie, wreszcie włoskie – trudno właściwie powiedzieć, kogo tutaj nie było. Wszystko to odcisnęło piętno na tej ziemi, która zawsze była przyjazna i stanowiła spichlerz dla wielu kolonizatorów. Do dzisiaj wielu producentów stosuje arabskie nazwy dla swoich win. Jednak największy wpływ na sycylijskie winiarstwo mieli Grecy.
Winiarsko to oczywiście wyspa szczepu nero d’avola, który tu króluje i stąd rusza na podbój świata. Ale także zagłębie kilkuset starożytnych odmian, o których do niedawna nikt nie słyszał. Nie mają one – co oczywiste – znaczenia handlowego, ale fascynują dziennikarzy i powodują, że ciągną tu tabuny badaczy z uniwersytetów całego winiarskiego świata.
Miejscowi winiarze z wielkim powodzeniem eksperymentują z odmianami światowymi, mieszają je z nero d’avola, co daje świetne efekty. Szczególnym sentymentem cieszą się merlot i cabernet sauvignon oraz syrah. Doskonałe wina powstają na zboczach Etny, pamiętać też należy o wspaniałych winach typu passito, zwłaszcza o słynnej malvasia delle lipari z wysepki o tej samej nazwie.
Intensywny, rubinowo-czerwony kolor. Bukiet czarnych wiśni, leśnych jagód, śliwki. Dobrze zbalansowane, z końcówką wanilii, kokosu i nutą czarnego pieprzu.
Wytrawne czerwone sycylijskie wino o mocnym aromacie czerwonych owoców okraszonym nutą pieprzową. W ustach smakowite, lekko taniczne, pełne i dobrze zrównoważone. Podawać do czerwonych mięsa – pieczonych i z grilla, ptactwa, dojrzewających serów.