Hiszpańskie wino wzmocnione, pochodzące z Andaluzji, z rejonu Jerez de la Frontera. Od wieków sherry było popularne w Anglii, stąd angielska nazwa tego trunku. Proces produkcyjny sherry przebiega w beczkach otwartych, a "wzmocnienia" dokonuje się przez dolanie brandy. W 90% sherry wytwarza się z winogron odmiany Palomino, a słodkie sherry z odm...

Hiszpańskie wino wzmocnione, pochodzące z Andaluzji, z rejonu Jerez de la Frontera. Od wieków sherry było popularne w Anglii, stąd angielska nazwa tego trunku. Proces produkcyjny sherry przebiega w beczkach otwartych, a "wzmocnienia" dokonuje się przez dolanie brandy. W 90% sherry wytwarza się z winogron odmiany Palomino, a słodkie sherry z odmiany Pedro Ximénez i bardzo rzadko z Moscatel Romano

Wzmocnione wino jest przechowywane w sześciusetlitrowych beczkach wykonanych z północnoamerykańskiego dębu. Beczki napełnia się do 5/6 objętości, pozostawiając pustą przestrzeń na szczycie, dużą na dwie pięści. Umożliwia to wzrost drożdży na powierzchni wina. Dalej sherry dojrzewa w specjalnie ułożonych beczkach, zwanych solera, które znajdują się w szeregu po 3 – 9 beczek. Co pewien czas porcję wina z górnej beczki przenosi się do położonej tuż poniżej, przy pomocy specjalnych urządzeń. Dzieki tym urządzeniom wino przelewa się łagodnie i nie uszkadza się warstwa drożdży. Na końcu tylko porcja z ostatniej beczki jest butelkowana i przeznaczona do sprzedaży. W zależności od typu wina porcja może zawierać do 5 do 30% z każdej beczki. Sherry dojrzewa w beczkach przez przynajmniej 3 lata. Rodzaje sherry:
  • Manzanilla – odmiana Fino, wytwarzana w okolicy portu Sanlúcar de Barrameda.
  • Fino – najbardziej wytrawna i jasna ze wszystkich rodzajów sherry.
  • Amontillado – odmiana sherry, która z początku dojrzewała pod warstwą drożdży, a następnie została wystawiona na działanie tlenu; daje to w rezultacie ciemniejszy kolor od Fino, ale jaśniejszy niż Oloroso
  • Oloroso – odmiana sherry poddawana działaniu tlenu przez dłuższy czas niż Fino lub Amontillado; w rezultacie otrzymuje się wino ciemniejsze i bogatsze w smaku.
  • Palo Cortado – rzadka odmiana sherry, która początkowo dojrzewa pod warstwą drożdży, podobnie jak Amontillado, ale uzyskuje charakter podobny do Oloroso; na charakter Palo Cortado składają się bogaty smak Oloroso i orzeźwiający smak Amontillado.
  • Sweet Sherry (po hiszp. Jerez Dulce) – powstaje po posłodzeniu wytrawnych odmian sherry przy pomocy win Pedro Ximénez lub Moscatel; Cream sherry jest odmianą słodką, wytwarzaną z Oloroso, Pale cream sherry powstaje z Fino a, Medium sherry z Amontillado.
Więcej

Sherry  Jest 6 produktów.

Słodkie sherry Oloroso skomponowane z winogron odmian Palomino Fino i Pedro Ximenez. Dojrzewane w beczkach z dębu amerykańskiego za pomocą tradycyjnej metody „Solera” i „Criadera”. Bardzo aromatyczny i harmonijny bukiet z nutami dębu i rodzynek. Polecane jako wino deserowe lub do popołudniowej herbatki czy jako aperitif. Serwować samo lub na lodzie.

0 Ocena (s)
44,72 zł

Sherry produkowane z najlepszych gron odmiany Pedro Ximenez i leżakowane w beczkach z dębu amerykańskiego. Dobrze zbalansowane, gładkie i słodkie w Ustach. Idealne jako wino deserowe - kompan do ciast, ciasteczek i kawy.

0 Ocena (s)
44,72 zł

Bardzo wytrawna i lekka Manzanilla o kolorze jasnego złota i mocy 15%. Skomponowana z gron odmiany Palomino Fino z regionu Sanlucar. Elegancki i delikatny kwiatowy bukiet. W Ustach mocno wytrawne, ale nieostre, świeże, lekkie i krągłe. Manzanilla nazywana jest najbardziej eleganckim aperitifem na świecie.

0 Ocena (s)
44,72 zł

Wytrawne i gładkie Sherry Oloroso, o ciemnozłotej barwie i mocy 19%. Skomponowane z gron odmiany Palomino i dojrzewane poprzez oksydację w beczkach z dębu amerykańskiego, według tradycyjnych metod „Solera” i „Criadera”. Bardzo aromatyczne Oloroso, z intensywnymi nutami orzechów laskowych i dębiny. Idealne na aperitif lub serwowane do czerwonych mięs i...

0 Ocena (s)
44,72 zł

Bardzo wytrawne sherry Fino, o jasno-słomkowej barwie i stosunkowo niskiej zawartości alkoholu - 15%. Skomponowane z gron odmiany Palomino i leżakowane w beczkach z amerykańskiego dębu. Bukiet świeży i delikatny. W Ustach wytrawne, pełne i długie. Znakomite na aperitif, dobrze komponuje się podane do niektórych zup, owoców morza, ryb i drobiu. Serwować...

0 Ocena (s)
44,72 zł

Bardzo wytrawne lecz dobrze zbalansowane sherry o pięknej bursztynowej barwie i mocy 17%. Jest wytwarzane z gron odmiany Palomino Fino i leżakowane w beczkach z amerykańskiego dębu. Bardzo aromatyczny bukiet i bogate, długie Usta. Idealne na aperitif dla miłośników sherry. Należy serwować w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone.

0 Ocena (s)
44,72 zł
Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów


Telefon:   

(+48) 697 016 331   

(+48) 661 260 264

Strona jest katalogiem produktów a zakup możliwy jest bezpośrednio w sklepie stacjonarnym.
Zapraszamy!