Mars Maltage Cosmo to whisky typu blended zawierająca destylaty z mało...
Stworzona przez mistrza blendera Alexa Thomasa, irlandzka whisky Sexton...
Triple Wood jest przedłużeniem wersji Quarter Cask i wyróżnia się...
W uznaniu kobiet, które wiodą prym, Johnnie Walker przedstawia Jane...
Butelka z edycji specjalnej wyprodukowana z okazji otwarcia baru White...
Lekka i niezobowiązująca szkocka whisky słodowa pochodząca z destylarni...
Podkategorie
Bordeaux leży w południowo-zachodniej Francji w departamencie Gironde, nad Atlantykiem, w dorzeczu Dordogne i Garonny, po obu stronach Żyrondy.
Tutejsze wina są niemal powszechnie uznawane za najlepsze na świecie, choć niektórzy przyznają pierwszeństwo winom burgundzkim. Bordeaux jest także najpotężniejszym regionem winiarskim świata pod względem produkcji win najwyższej jakości, wytwarzającym ponad 700 milionów butelek rocznie.
Jest to jedyny region Francji (oprócz Alzacji), gdzie wytwarza się wina wyłącznie klasy AOC/AOP. Winnice Bordeaux obejmują około 2 procent powierzchni winnic świata, ale stanowią blisko 4 procent światowego eksportu i aż 10 procent jego wartości! Niemal całość win bordoskich to kupaże, w tym najbardziej znany, klasyczny kupaż bordoski: merlot, cabernet sauvignon i cabernet franc.
Burgundia to region w środkowo-wschodniej Francji położony w departamentach Yonne, Côte d’Or i Saône-et-Loire i ciągnący się na przestrzeni około 250 kilometrów od Auxerre do Macôn. Stolicą winiarską regionu od zawsze było Beaune, jedno z najbardziej zasłużonych handlowych miast Francji, leżące na szlaku kupieckim z północy na południe.
Tutejsze wina charakteryzują się długowiecznością, ekstraktywnością oraz niezwykle bogatym i niepowtarzalnym aromatem oraz smakiem. Jest tu jednak konieczna pewna doza samokontroli – często zdarza się, że oprócz win zdecydowanie zasługujących na miano grands crus, są też produkty nijakie.
Dolina Loary to ogromny region obejmujący środkowo-wschodnią Francję, leżący w 13 departamentach i ciągnący się na przestrzeni ponad 400 kilometrów wzdłuż Loary, od Masywu Centralnego do Atlantyku.
Nie ma winiarskiej stolicy, główne miasta winiarskie na tym obszarze to: Nantes, Angers, Sancerre i Tours. To wielkie zbiorowisko mikroobszarów, które z sąsiednimi nie mają absolutnie nic wspólnego – setki lub tysiące siedlisk, do tego dziesiątki odmian, wliczając w to te najrzadsze (ale prawnie akceptowane). A mimo to przez całe wieki wina loarskie uznawano za lepsze od bordoskich.
Produkuje się tu najrozmaitsze wina, Dolina Loary słynie jednak z win różowych. Stanowią one jedną czwartą całej tutejszej winiarskiej produkcji. Region oferuje największą we Francji różnorodność tych win, od wytrawnych począwszy, poprzez półwytrawne, a na słodkich skończywszy. Powstają z różnych szczepów (grolleau, cabernet franc, cabernet sauvignon, pineau d’aunis, gamay, côt), czasami są kupażami kilku różnych odmian.
Gaskonia to nie tyle region winiarski co historyczna kraina należąca administracyjnie do Regionu Południowo-Zachodniego. Tradycja uprawy winorośli na tym terenie sięga czasów Imperiu Rzymskiego – jest znacznie starsza niż leżące niedaleko Bordeaux!
To także najbardziej deszczowa część kraju, więc jest tu wprost nadzwyczajnie zielono. Do tego – inaczej niż w najsłynniejszych okręgach winiarskich – winogrady są tu dyskretnie rozsiane wśród pastwisk i pól porośniętych zbożami, tak że na pierwszy rzut oka wcale ich tu nie widać.
Produkuje się tu przede wszystkim armaniaki, białe wina słodkie późnego zbioru ze słynnych apelacji Pacherenc du Vic-Bilh oraz Jurançon – oraz mocno taniczne madirany ze szczepu tannat, świetnie komponujące się z tutejszą tłustą i ciężkostrawną kuchnią. Za olbrzymią większość produkcji w tym regionie odpowiada spółdzielnia winiarska Plaimont Producteurs.
Langwedocja-Roussillon to jeden z najstarszych obszarów uprawy winnej latorośli we Francji, pamiętający jeszcze czasy osadnictwa greckiego i to z czasów VI-V wieku p.Ch. Langwedocję i Roussillon można traktować dwojako – albo jako osobne regiony, albo łącznie.
Nie zmienia to faktu, że Langwedocja jest największym regionem winiarskim świata, zaś Roussillon, francuska część Katalonii, po dziś zachowująca w pewnym sensie kataloński charakter – li tylko jej „kieszonkową” przybudówką, na którą nikt by nie zwrócił uwagi, gdyby nie kilka apelacji, które zna cały winiarski świat. Sama Langwedocja to także dość sztuczne połączenie dwóch historycznych prowincji – Dolnej Langwedocji ze stolicą w Montpellier oraz położonej w głębi lądu Górnej Langwedocji – górzystej, słabo zaludnionej, nieujarzmionej krainy, zdecydowanie odbiegającej wyglądem i charakterem od zalanych słońcem obszarów nizinnych.
Stąd region dzieli się na dwa duże, niemal osobne okręgi – Okręg Północny i Okręg Południowy. Obie części łączy tylko jedna apelacja – AOC/AOP Côtes-du-Rhône, ale podejście do niej na Północy i Południu jest zupełnie inne. Okręg Północny to obszar produkcji jednych z najlepszych, najbardziej cenionych, poszukiwanych i najdroższych win Francji. Czerwone wina produkowane są ti z odmiany syrah, zaś najsłynniejsze białe z viogniera.
Klimat jest tu ciepły, ale o silnych wpływach kontynentalnych. Natomiast z Okręgu Południowego pochodzi ogromna większość win całego regionu, od najprostszych z apelacjami obejmującymi cały okręg, po najsłynniejsze wina francuskie. Czerwone wina Południa to kupaże odmian takich jak grenache, syrah, mourèdre, cinsault, białe zaś powstają z clairette, grenache blanc, bourboulenc, marsanre, rousanne i viognier.
Karmazynowa barwa cieszy oko, przechodząc w ciemny rubin. W nosie z początku aromaty owocowe (truskawki, wiśnie, czarne porzeczki, borówki), rozwijające się później w powidła, pieprz, leśne poszycie, nuty stajenne. Żywiołowe i dobrze zbudowane. Idealny balans między taninami a owocowością podkreśla pełne ciało wina
Wino łączące dojrzałość owocu z elegancką strukturą. W nosie to klasyczny cabernet sauvignon z mnóstwem porzeczki i zielonej papryki. Jedwabiste i owocowe w ustach z pikantną końcówką. Podawać do sosu bolońskiego, smażonej ryby, sera camembert.
Wino łączące dojrzałość owocu z elegancką strukturą. W nosie intensywne, z subtelną nutą fiołka i tostów. W ustach gładkie, okrągłe, masywne z niezwykle długą końcówką. Podawać do czerwonych mięs, dziczyzny i serów.
Wino łączące dojrzałość owocu z elegancką strukturą. W nosie przyjemne aromaty porzeczki i maliny, podbite delikatną pikantnością. Mnóstwo owocowości w ustach, w końcówce zaś dotknięcie czarnego pieprzu. Podawać do grillowanych warzyw, cielęciny, smażonej ryby i czekolady.
Wino łączące w sobie nowoświatową dojrzałość owocu z okrągłą i mocną strukturą. Bladożółte w kolorze, w nosie zaś zachęcające złożonymi aromatami tropikalnych owoców i kwiatów oraz nutami czarnego bzu i ziół. Usta bogate i eleganckie, z długim finiszem. Podawać schłodzone do sałatek, marynowanych warzyw, curry i owoców morza.
Nos bardzo świeży, ożywczy, nieco mineralny, emanuje aromatami zielonych jabłek, cytryn, poszycia leśnego i grzybów. W tle akcenty kwiatu lipy, mięty i akacji, a także lukrecji i świeżego siana. Sprężyste i soczyste na podniebieniu, o długiej końcówce, całość niezwykle gładka i delikatna. Podawać do szparagów, ryb i drobiu.
Biały burgund z siedlisk położonych na słynnych glebach kimerydzkich. W nosie bogate, ale delikatne owoce cytrusowe. Na podniebieniu wyraziste, świeże, lekko mineralne, o długim, czystym posmaku. Podawać do skorupiaków, smażonych ryb, szparagów, kozich serów lub jako aperitif.
Bogaty, wyrafinowany bukiet złożony z aromatów czarnych porzeczek, jagód i czereśni oraz przypraw i kawy. W ustach uderza równowaga między siłą i świeżością, fantastyczny smak ciemnych czereśni wzbogacony o nutę cynamonową oraz dojrzałe, miękkie taniny. Podawać do wątróbek cielęcych, serów i gęsiny. SILVER Medal – Decanter World Wine Awards 2017 (rocznik...
Czerwone francuskie wino wytrawne o nosie zdominowanym przez aromaty świeżych, dojrzałych w słońcu czerwonych owoców. W ustach rześkie i krągłe, przyjemnie taniczne, o długim owocowym posmaku. Podawać do wędlin, pasztetów, zapiekanek warzywnych, półtwardych serów.
Wino roztaczające świeże aromaty dojrzałych czerwonych owoców wzbogacone o niuanse dębowe. W ustach pełne i owocowe, o dobrze zrównoważonej, mocnej strukturze i długim, okraszonym nutą drzewną, posmaku. Podawać do pieczeni wołowej i jagnięcej, gulaszy, dojrzewających serów.
Wytwarzane ze szczepów 55% Sauvignone, 45% Semillon. Fermentacja w temp. 18-20°C. 6 miesięcy starzenia w francuskich dębowych beczkach. Niska dawka klarowania. Najlepiej podawać w temperaturze 8-10°C z owocami morza, rybami i kozim serem.Potencjał starzenia 8lat. Aromat: Brzoskwinia, ananas, cytrusy, owoce egzotyczne. Smak: dojrzały, lekko dymiony z...
Wino to oferuje kompleksowy bukiet smaków: śliwek, jeżyn, lukrecji, czekolady oraz wanilii. Bogate i eleganckie, dobrze zbalansowane z długim, aksamitnym finiszem. Najlepiej podawać z czerwonym mięsem, jagnięciną oraz kaczką. Równie dobrze komponuje się z makaronem oraz serami.
Białe wino emanujące zapachem owoców egzotycznych, moreli, cytrusów i kwiatów. Usta dobrze zbudowane i krągłe, zrównoważone, o świeżej kwasowości i długiej końcówce. Podawać do owoców morza, ryb, białych mięs, koziego sera.
Mocny aromat czerwonych i czarnych owoców (truskawki, jeżyny, czarne czereśnie), likieru z czarnej porzeczki i lukrecji przemieszany z nutami mineralnymi, przyprawowymi i tostowymi. Usta o średniej budowie, dobrej strukturze i równowadze oraz dojrzałych, krągłych taninach. Podawać do grillowanego mięsa, dziczyzny, makaronów z czerwonymi sosami, serów.
Wyraźne aromaty czerwonych owoców, agrestu i cytrusów okraszone nutą kwiatową (róże). Usta owocowe, żywe i miękkie, o smaku przywodzącym na myśl świeżo rozgniecione truskawki. Długi, pełen owocu posmak. Podawać do przystawek lub białych mięs.
Wino uwodzące aromatami moreli, cytrusów i ananasa wzbogaconymi o subtelne nuty waniliowe. W ustach krągłe i niezwykle bogate, doskonale zrównoważone, o świetnej kwasowości i długim, rześkim finiszu. Podawać do foie gras, kremu z kasztanów, serów z niebieską pleśnią, deserów owocowych.